Perry Rhodan – Klasická řada

Od ledna 1995 vycházela u nakladatelství Ivo Železný (již neexistuje) původní klasická série Perry Rhodan od dílu 1 – Operace Stardust. Seriál byl ukončen roku 2002 dílem 394 – Bestie se probouzí.

©PERRY RHODAN; Pabel-Moewig KG

Celkem si tak čtenáři měli možnost přečíst nejstarší cykly Třetí moc, Atlan a Arkon, Posbiové, Druhé impérium, Mistři ostrovů a cyklus M 87, který přestal vycházet těsně před koncem.

Děj prvního dílu:

19. června 1971 odstartoval v 3:02 STARDUST, 91.6 metrů dlouhá třístupňová raketa US-Space-Force s majorem Perry Rhodanem, kapitánem Reginaldem Bullem, kapitánem Clarkem G. Flipperem a poručíkem Dr. Erikem Manolim na palubě, z kosmického letového střediska Nevada Fields k první lidské expedici na Měsíc. Pětatřicetiletý pilot Perry Rhodan, první astronaut Space Force, který má letět na Měsíc, je odborník v jaderné fyzice a specialista na atomový pohon, neboť první stupeň STARDUSTU bude poháněn hořením palivové směsi, druhý a třetí stupeň diponuje jaderno-chemickým atomovým pohonem. Bull je odborný inženýr na atomový pohon a elektroniku, Flipper palubní astronom, matematik a fyzik a Dr. Manoli je palubní lékař a geolog. Za místo pro přistání byl zvolen Newcombův kráter poblíž lunárního jižního pólu. Celá operace spadá pod velení tříhvězdičkového generála Leslieho Poundera.

Při přístávání poruší neznámé vysílací impulzy třetí stupeň pohonu. Astronauti vysílají krátký signál QQRXQ a sami přebírají řízení, podaří se jim nouzově přistát 82 km od jižního pólu na odvrácené straně Měsíce. Přitom se STARDUSTU zlomí přistávací noha číslo čtyři. Když po čtyřiadvaceti hodinách odezní na místě přistání radioaktivita, opustí Rhodan jako první loď.

Mezitím, co bylo přijato volání o pomoc posádky STARDUST generálem Pounderem, přijíždí Allan D. Mercant, šéf International Intelligence Agency a příslušník NATO, tvůrce výzvědné služby, aby informoval, že musí počítat se zákrokem nepřátelské moci.

Na Měsíci po šesti denních opravách a přípravných pracích se Rhodan a Bull vydávají na cestu v obrněném pásovém vozidle, aby se spojili se Zemí. Asi o čtyřiadvacet hodin pozdeji se dopracují k jižnímu pólu, ale nazelenalá záře zničí vysílací zařízení vozidla a zmaří tak Rhodanův pokus radiotelegraficky zavolat Nevada Fields. Vzdálili se třicet kilometrů z pólu a v prstenovém pohoří měsíční jezdci objevili arkonidskou kulovitou kosmickou loď, měřící pět set metrů, která na Měsíci nouzově přistála o čtyři měsíce dříve. Arkonidané, kteří již deset tisíc let vládnou mezihvězdným letům do vesmíru a Zemi odedávna znají, jsou urostlé, lidem podobné bytosti se sametově hnědou kůží, bílými vlasy a albínsky červenýma očima. Vládnou v Galaxii v mocné hvězdné říši, Velkému impériu, avšak na základě jejich vzrůstající dekadence a letargie se říše rozpadá. Na palubě se projevuje rozhodností jen velitelka Thora a leukémií trpící vědec Crest, příslušející k arkonské vládnoucí dynastii Zoltral. Ostatních padesát mužů posádky je apatických a neustále sledují abstraktví barevné vzory, tak zvané fiktivní hry.

Arogantní Thora primitivní lidi odmítá, Crest, který pátrá po planetě věčného života, je připraven ke spolupráci a nabízí Rhodanovi technické prostředky na znemožnění vypuknutí hrozivé atomové války mezi západním světem a Asijskou federací. Transportním polem je STARDUST přemístěný na stanoviště kulovité lodě a Dr. Manoli nezvratně zjišťuje, že s lodními prostředky Crestovu leukémii nemůže ošetřit. STARDUST je vybaven arkonidskou technikou a startuje k Zemi s nemocným Arkonidanem na palubě. Rhodan, který si je vědom šance, která se lidstvu díky setkání s mimozemšťany nabídne, zároveň avšak pochopil, že se arkonidská technologie nesmí dostat do rukou žádným pozemským mocenským blokům, odchází ze Space Force a nepřistává ve své rodné zemi, ale na 102. stupni východní délky a 38. stupni severní šířky blízko severočínského slaného jezera Gošun, které leží na mongolské hranici v poušti Gobi. Bull a Dr. Manoli akceptují Rhodanovo rozhodnutí, ale Flipper se bojí o svou těhotnou ženu a vidí ho jako zrádce…