O klubu SFK PERRY RHODAN

Původní logo klubu,
autor: Icho Tolot

SFK Perry Rhodan je česko-slovenský fanklub německé sci-fi série Perry Rhodan, dříve oficiálně zapsaný v ČS Fandomu.

První náznaky vznikajícího fanklubu se začaly objevovat nedlouho poté, co začal Perry Rhodan vycházet v České republice, což se stalo v lednu 1995. Jedny z prvních diskusí na téma PR se zahájily na serveru Průvodce. Po jeho ukončení se diskuse přesunula na server Okoun. V průběhu let se začal na internetu Perry Rhodan prezentovat ve formě různých webových stránek, o které se postarali jeho čtenáři.

V roce 2002 však přestalo nakladatelství Ivo Železný vydávat jednu z řad PR, jmenovitě Thoregon. S jeho koncem se začaly objevovat první náznaky nějakého klubu. A k jeho zrození opravdu došlo dne 10. 9. 2002 na poradě konané na xchatu, které se zúčastnili Anro, Irenka, hauty, Crusher, Katschi a Prcifousek. Vznikl tak 1. (ne)oficiální československý klub Perryho Rhodana. Bohužel koncem roku 2002 přestal Perry Rhodan vycházet úplně, a proto se začalo uvažovat o zoficiálnění klubu, což se také stalo a klub byl zapsán do ČS Fandomu.


Úkolem našeho klubu byla a stále je, propagace Perryho Rhodana v Česku a na Slovensku. Vzniklo také několik kvalitních stránek, na nichž najdete spoustu informací o seriálu – nelze zde nezmínit velkolepý projekt Databáze Multiversa, českou encyklopedii vědomostí o PR. Česká komunita se zúčastnila i několika festivalů a stále jsou pořádány srazy, na nichž mají čtenáři možnost poznat osobně další fanoušky a co víc, vznikají i nadále amatérské překlady seriálu.

Odměnou za naši práci pak bylo, že seriál začal opět vycházet, a to cyklus Hvězdný oceán, na nějž navazuje cyklus Terranova, který právě vydává nakladatelství MOBA. Další příběhy pak vyšly v minisérii Lemurie, vydané nakladatelstvím Vašut.

V září roku 2008 byl uveden do provozu dlouho očekávý nový vzhled klubových stránek www.rhodan.cz a s ním začalo i několikaleté plodné období pro českou komunitu.


Může se zdát, že v posledních letech klubová činnost výrazně utichla, avšak nezemřela úplně. Díky snaze několika věrných členů máte možnost přečíst si i v českém jazyce informace o dění v nejnovějších dobrodružstvích Perryho Rhodana nebo dokonce překlady dalších dílů série, o kterých můžeme s jistotou tvrdit, že u nás oficiálně nikdy nevyjdou. Stejně tak se členové klubu stále pravidelně scházejí na oficiálních i neoficiálních akcích, další pak založili diskusní skupinu na Facebooku.

Rok 2019 je v „životě“ Perryho Rhodana velkým mezníkem – už proto, že 15. února vyšel neuvěřitelný jubilejní svazek číslo 3 000. K významným výročím patří dárky, jedním z nich jsou pro nás všechny i tyto nové klubové stránky, které na další aktualizaci čekaly téměř 8 let.

I přesto, že SFK Perry Rhodan je spíše již klubem neoficiálním a více či méně neaktivním, je stále naším cílem to, aby náš nesmrtelný hrdina neumřel ani v České republice a na Slovensku.

Pokud budete mít jen trochu zájem, vydejte se s námi na cestu, kde je jediným a nejdůležitějším úkolem muž nosící jméno Perry Rhodan